Kategori

Bebeğinizin Uyku Rutini

Yazan: text_none_author Kategori: ROOT Tarih: 2013-09-20 Görüntüleme: 3574 Yorum: 0

Bebeğinizin İyi Uyumasını Sağlayacak Yararlı İpuçları

Yeni doğan bebeğin uyumaya teşvik edilmesi bir eleme sürecidir. Bebeğin uyumasını engelleyen faktörlerin çoğu elendikçe bebeğinizin yatıştırılması gereken durumlarda ona nasıl yardımcı olacağınız konusunda kendinizi daha güvenli hissedeceksiniz. Bebeğin derin uykuya dalması bazen 30 ila 60 dakika sürer ve bazen tüm olumsuz faktörleri ortadan kaldırmaya çalıştıktan sonra bebeğinizin davranışının ve huzursuzluğunun oldukça normal olduğunu bilmek iyidir.

Eleme Süreci Aşağıda Belirtilen Işlemlerden Oluşan Bir Süreçtir:

  • Bebeğinizi iyi beslenmeye teşvik ettiğinizden emin olun. Gündüzleri bir saate kadar bir zamanı onu beslenmeye teşvik etmek için ayırın. Uyukluyorsa, gerektiğinde uyandırın 5-10 dakika aralıklarla emzirmeye çalışın. Aç olmadığından emin olacak şekilde iyi ve uzun süreli besleyin. Kısa bir beslenmeden sonra uykuya dalarsa ve yatağa yatırırsanız, sakinleşmeyecek ve erken uyanacak, siz de aç olduğunu düşüneceksiniz. Bu şekilde atıştırma tarzında beslenme alışkanlık haline gelecek.
  • Bebeği yatırmadan önce altını kontrol edin ve/veya değiştirin. Altının ıslak veya kirli olmamasına dikkat edin. Bu alışkanlığı edinmek ve bebeğinizi yatağa uyanık olarak koymaktan korkmamak iyi bir fikir olacaktır. Uyanık ama rahat bir pozisyondan uyku durumuna geçtiği takdirde, daha iyi uyuyacaktır.
  • Bebeği kendi elleriyle, yüzünden uzak olacak şekilde sarın. Bu hareket kendisini güvensiz hissetmesini önleyecek ve yatışmasını sağlayacaktır. Yeni doğan bebekler hareketlerini kontrol edemezler ve dolayısıyla, kundaklanmadıkları takdirde ellerini yüzüne vurarak uykuya dalamazlar.
  • Bebeğinizi omzunuz üzerinde birkaç dakika dik olarak tutun. Bu pozisyon onun rahatlamasını sağlayacak ve varsa gazının çıkmasına yardım edecek ve aynı zamanda yatışması için gerekli güvenceyi sağlayacaktır. Yatağına koyduğunuzda sakinleşmiş olacaktır.
  • Bebeği yatakta sıkıca sarın. Yenidoğanlar kendilerini güvende duymak isterler ve daha az çırpınacaklarından sakinleşeceklerdir. Bebeği sarmalanmış olarak yatırın ve ayrıca bir örtüyü üzerine örterek, örtünün kenarlarını yatağa sıkıştırın. Örtünün üst kısmı ile bebeğinizin yüzü arasında çokça boşluk olmasına ve hava akışının kısıtlanmamasına dikkat edin.
  • Bebeğinizin odasında müzik çalın. Bu CD veya radyo olabilir. Bebeğiniz yattığı sürece müziği çalın. Müzik veya ses bebeğin yatışmasını sağlar. Bu sabit ses bebeğin kendini yalnız ve savunmasız hissetmesini önler.
  • Bebeğinizin yatışmasını bekleyin. Sakinleşemiyor ve ağlıyorsa, yanına gidin ve huzursuzluğuna katkıda bulunduğunu düşündüğünüz olumsuz faktörleri ortadan kaldırmaya çalışın. Bebeği yerinden alabilir ve kucaklayabilirsiniz. Bu hareket kalan gazının çıkmasına yardımcı olacak ve kendini güvencede hissetmesini sağlayacaktır. Biri iki dakika sonra, sakinleşince tekrar yatırın ve tekrar deneyin.
  • Bebeğiniz hala sakinleşmediyse, yanına gidin ve sakinleşmesi için sırtına vurun veya sallayın.
  • Bebeğiniz büyüdükçe sürekli aynı teknikleri kullandığınızdan uyku saatine alışkanlık kazanacaktır ve büyüdükçe fazla yardım gerektirmeden sakinleşmeye başlayacaktır.
Etiketler: bebek uyku rutini düzen

Yorum Yap

Resim Doğrulama


Copyright 2013 Design By Volkan Toptan Pazarlama
paymethods